26 kwietnia 2024

tenisowki

uniwersalne obuwie

Skóry naturalne – zalety i wady

Bardzo wielu z nas posiada i używa buty z naturalnej skóry. Jest w tym jednak pewna doza elegancji, a może nawet luksusu, choć zwykle bardziej się przejmujemy losem butów wykonanych z takiego materiału niż tych ze sztucznego tworzywa.

Z jednej więc strony podobają nam się, a z drugiej trochę obawiamy się je nosić. Nie zmienia to faktu, że wiele osób bardzo ceni obuwie wykonane właśnie ze skór naturalnych.

Przede wszystkim mają one świetne walory wizualne – doświadczeni konsumenci potrafią rozpoznać je na pierwszy rzut oka z uwagi na fakturę i wygląd. Oczywiście istnieją różne warianty skór naturalnych wykorzystywane w przemyśle obuwniczym.

Najbardziej cenione są skóry w postaci możliwie nieprzetworzonej, a więc płat skóry poddany garbowaniu i wszelkim innym procesom, ale jednak zachowany w swojej podstawowej formie. Niższa jakość cechuje skórę mieloną, która służy do wyrobu tańszych butów skórzanych.

Wpływ na cenę oraz klasę obuwia ma także to, czy but został wykonany maszynowo czy ręcznie. Zdaniem znawców, buty skórzane wytwarzane ręcznie, a więc rzemieślniczo, są wygodniejsze i trwalsze.

Działają również zakłady, produkujące buty na zamówienie, które są idealnie przystosowane do stopy konkretnego klienta. Buty ze skór naturalnych mają wiele atutów, jednak aby służyły nam przez wiele lat należy poddawać je systematycznie pewnym zabiegom pielęgnacyjnym.

Stosowanie specjalnych past, kremów czy tłuszczy do skór jest w zasadzie nieodzowne. Pewną wadą butów ze skóry jest też to, że mogą się z czasem nadmiernie rozciągać i w efekcie stają się za duże w stosunku do oryginalnego rozmiaru.