Kariera „skór” ekologicznych

Kariera „skór” ekologicznych
plamy.poradnikedukacyjny.waw.pl

Coraz więcej osób przywiązuje dużą wagę do troski o środowisko naturalne. To zjawisko szerokie, które nie powinno nas jakoś specjalnie zaskakiwać. Faktem jest, że często nie robimy dostatecznie dużo, aby natura wokół nas miała się dobrze. Część postaw konsumenckich także znajduje swoje źródło w potrzebie ochrony środowiska, a także w miłości do zwierząt.

Ruchy społeczne sprzeciwiające się stosowaniu skór oraz futer zwierzęcych do produkcji obuwia i odzieży działają aktywnie na całym świecie – w tym również w Polsce. Rośnie grupa producentów obuwia, którzy stawiają właśnie na skóry ekologiczne, a więc sztuczne. Nie oznacza to jednak, że nie posiadają one walorów estetycznych czy użytkowych. Zdaniem części ekspertów, wysokiej jakości syntetyczna eko-skóra może być nawet wygodniejsza niż naturalna, a niemal na pewno będzie od niej zdecydowanie trwalsza.

Poza tym firmy zajmujące się produkcją alternatyw dla tworzyw pochodzenia zwierzęcego idą jeszcze dalej i intensywnie pracują nad innowacjami. Powoli do świata przemysłu obuwniczego wkracza skóra ekologiczna będąca naturalną, ale nie mająca nic wspólnego z ubojem zwierząt. Chodzi o imitacje skór tworzone na bazie surowców roślinnych, a więc mamy z jednej strony naturalny materiał, a z drugiej taki, które nie naraża zwierząt na cierpienie. W tym momencie koszty pozyskania takiej wyjątkowej eko-skóry są wysokie, jednak wiele wskazuje, że z upływem czasu się to zmieni.

Być może czeka nas w tym zakresie spora rewolucja, więc warto przyglądać się tematowi z uwagą.