25 kwietnia 2024

tenisowki

uniwersalne obuwie

Materiały stosowane w obuwnictwie

Produkcja butów ma swoje wymagania. Najważniejszą kwestią jak w każdej wytwórczości są surowce, z jakich buty zostaną wykonane. Tu wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki i obejmuje zarówno tworzywa pochodzenia naturalnego, jak i syntetyczne.

To, które zostaną wykorzystane samo w sobie nie przesądza o jakości obuwia, choć trzeba przyznać, że w powszechnym podejściu za wyższej jakości uważa się buty ze skór naturalnych, która wciąż uchodzi za swoisty symbol luksusu. Trendy w tej kwestii stopniowo się jednak zmieniają. Nawet bardzo cenieni producenci butów coraz powszechniej odchodzą od stosowania skór naturalnych, zastępując ją sztucznymi zamiennikami.

Jest to związane głównie z presją ekologii, ponieważ ruchy na rzecz obrony zwierząt aktywnie lobbują przeciwko używaniu skóry naturalnej do produkcji butów. Dlatego przybywa butów wykonanych doskonale i szalenie wygodnych, ale jednak bazujących na syntetykach. Grunt, aby gotowy produkt zapewniał klientom optymalną wygodę i ładnie wyglądał.

Poza skórami naturalnymi i syntetycznymi mamy w użyciu również różne warianty tworzyw sztucznych, imitujących na przykład zamsz lub nubuk, a więc skóry naturalne poddane specyficznej obróbce. Dalej trzeba wspomnieć o materiałach tekstylnych, których zastosowanie jest szczególnie szerokie w odniesieniu do obuwia sportowego oraz rekreacyjnego. Na przykład buty do biegania są zwykle oparte o starannie dobierane tkaniny sztuczne.

Jeśli chodzi o podeszwy, wykorzystuje się głównie różne rodzaje tworzyw syntetycznych – plastiki, gumy oraz polwinity.